Running Sushi

5. května 2009 v 12:10 | Nevěsta |  Food Recenze
Running sushi, tedy cosi jako běžící či utíkající, nebo dokonce zdrhající sushi funguje v posledním patře OC Palladium už nějaký ten čas - pod názvem Makakiko Asia and Sushi Restaurant. Přestože mám sushi moc ráda, donedávna jsem se tam nedostala - poslední dvě šance překazil M. se sugestivní námitkou, že tam jistě nemají víno. Až po překonání tohoto podivuhodného předsudku a zjištění, že zde víno samozřejmě mají (a slušné k tomu), podařilo se mi to utíkající sushi konečně dohnat.

Zdroj: http://www.makakiko.cz/czphotos.php

Proč utíká? Jezdí na speciálních jezdících pásech v zasklených vitrínách, u kterých se sedí, hovoří, jí a vybírají se malé porce sushi na mističkách. Koncept je už hodně letitý, oblíbený všude ve světě, ale u nás zatím jen vlaštovkově nesmělý. Výhody jsou nasnadě: vyberete si přesně tu mističku, jejíž obsah vás nejvíc láká, a navíc zde máte jídlo v takové porci, abyste dostatečně potěšili chuťové buňky, ale nechali si místo na mističky další... a další. Nezanedbatelným x factorem je i dětinsky šťastné lovení malých, stále laškovaně unikajících misek a vyhlížení právě t o h o kousku, na který máte právě chuť (trochu to asociuje pouť, anebo osobní cukrárnu).
Abych nemystifikovala čtenáře: v Running sushi jsem byla jen jednou a na pořádnou recenzi je ještě brzy. Navíc jsme si - očekávaje brzký odchod do divadla - poručili už hotový chod, tzv. benton box, jež v různých kombinacích restaurace nabízí, takže na lovce mističek jsme se zatím jen koukali. Ovšem i hotové, i když samozřejmě čerstvé sushi, které přistálo na našem stole sotva deset minut od objednání, bylo zážitkem.
Benton box je vypadá jako otevřená šperkovnice: skládá se z několika různě velkých boxíků, v nichž odpočívají jednotlivé chody. Moje menu sestávalo z polévky miso, čtyř nigiri sushi (tuňák, losos, kreveta, bělomasá ryba - nejspíš halibut) a šesti maki sushi (2x losos, ředkev, okurka). M. měl tři maki sushi, kachnu s teriyaki omáčkou a salát. Polévka mi přišla poněkud odbytá a nedochucená, ale to byl snad jediný kaz na jinak jednoduchém, čerstvém, skvělém sushi. Otázka je, co říci dále... Chuť rýžových válečků se syrovou rybou je natolik průzračná a veskrze č e r s t v á, že se snad ani nesluší přidávat další přívlastky. M.-ova kachna se alespoň dá ověnčit epitety jako křehká, voňavá a s křupavou kůrkou, zkrátka orientální kacheň, jak má být.
Nejlepší ovšem přijde nakonec: za poměrně hutné a syté porce, tj. za jeden benton box, jsme každý dali 199,-. Toť cena, za jakou vám jinde v sushi house dají jeden a půl californského sushi s okurkou, a to vám ještě sójovku a wasabi počítají zvlášť...
Tato recenze je, ehm, ..."pahýl". Při další návštěvě, která už bude zcela jistě zahrnovat jezdící mističky, doplním více.

... kterýžto den právě nadešel. Budiž řečeno předem, že Running sushi obstálo.
K běhacím pásům plným dobrot jsme zasedli kolem sedmé večerní, a to jsme měli kliku - jeden pár zrovna odcházel, jinak bychom se k pásům neproboxovali a zbyl by na nás jen /benton/ box. Jak už jsme tušili z dřívějška, posezení u pásových stolků se pojí s konceptem "All you can eat" za fixní cenu 398,- (a v době obědů dokonce 298,-). Pití se samozřejmě hradí zvlášť.
Pásy jezdí v prosklených vitrínách, mají dvě patra a host se na ně dostane speciálními odsunovacími dvířky. Dolní pás je chlazený a vyskytuje se na něm sushi a dezerty, horní patří teplé kuchyni.
A teď pozor: určitě začněte studeným sushi a jezte tak, abyste se cítili tak do třetiny plni. Až poté se chopte teplých mas, nudlí a zapečených mušlí..., protože potom už se sushi ani nedotknete. Radím takhle podivně, protože klasické sushi zde mají moc dobré a nezaslouží si být opomenuto. Na druhou stranu aromatičnost a výraznost teplých chodů vám chuť na rýžové válečky a syrové ryby spolehlivě přetluče. Postupujte tedy ve vlastním zájmu podle návodu.
K obsahu jednotlivých misek například: yaki tori, malý grilovaný špízek, těstovinové taštičky plněné mletým masem a zeleninou, zapečený aromatický lilek, zapečené mušle, hovězí maso v teriyaki omáčce se zelenými fazolkami, grilovaná bílá ředkev. (Studená sekce obsahovala standarní maki sushi a sashimi, oblíbený byl zvláště losos. Na dezerty nedošlo.)
Závěrem: návštěva Running sushi je něco jako kulinární cirkus pro dospělé. Užije se legrace a nadlábnete se tak, že vám jídlo poleze ušima zpátky na mističky. Mimochodem, obsluha je hbitá, vstřícná a neuvěřitelně tichá a rychlá. A vůbec: běžte tam.

P. S. Recenze je psána při vědomí toho, že tato sushi restaurace je prezentovaná spíše jako rychlé občerstvení, či prostě jednoduchý typ podniku. Ceny tomu odpovídají, kvalita sushi nikoliv, ta takový typ restaurace převyšuje - proto zde taky visí tento spokojený report. Nicméně budu-li chtít někdy naprosto špičkové, totálně dokonalé sushi, zajdu (a též si ráda připlatím) do Zahrady v Opeře na skvosty Tadayoshiho Ebiny.

P. P. S. Takhle to vypadalo v running sushi v Londýně kousek od katedrály sv. Pavla. Též velmi exciting.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 marvln marvln | 14. září 2009 v 16:55 | Reagovat

(za)jímavé počtení! mám hlad :-)

2 KuroKenchi KuroKenchi | 25. června 2015 v 22:18 | Reagovat

Ta v Londýně se jmenuje Yo! Sushi, byl jsem tam taky. Kdyby jste se tam někdo ocitnul, rozhodně doporučuju. Je to v ulici mezi m&m's shopem a kfc. ::)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama