Chřest s holandskou omáčkou

10. dubna 2009 v 17:45 | Nevěsta |  Bezmasé a jiné
Chřest - do žaludku pěst? Ale kdeže. Spíš Komu se chřestí - tomu se štěstí. Chřest je prostě bezvadná věc: nejen že je jedním z prvních poslů jara, ale chutná skvěle a připravuje se víc než jednoduše. Pomalá kuchyně ale rychlost ve svém repertoiru nemá, takže jsme si to zkomplikovali domácí holandskou omáčkou. Její příprava netrvá dlouho, ale zato je složitá. Spojení čerstvého křupavého chřestu s lahodnou žloutkovo-máslovou pochoutkou je ovšem šťastná jako jaro samo.

Pro dva strávníky - na předkrm nebo malý oběd! - potřebujete dvanáct až čtrnáct stonků čerstvého, nejlépe zeleného chřestu. Dobrý se pozná tak, že je ohebný, dřevnaté konce nejsou popraskané a nikdy (!) ani vzdáleně plesnivé. Pokud máte bílý chřest, od hlaviček dolů ho oloupejte; zelený loupat nemusíte. Všechny stonky ohněte tak, aby nakonec praskly - v místě prasknutí konec oddělte a vyhodte. Na holandskou omáčku potřebuje dva žloutky, 50gr másla, citrón, sůl, pepř.

1. Dejte vařit chřešt. Vařte v osolené vodě podle potřeby deset až dvacet minut. Připravte si vodní lázeň: ve větším hrnci přiveďte k mírnému varu trochu vody: do něj posléze postavíte žáruvzdornou misku, anebo ji vložíte do cedníku zavěšeného nad vroucí vodou.

2. Do misky vyklepněte žloutky a metlou je vyšlehejte do pěny. Rozpusťte máslo, lžící odstraňte bílou pěnu na povrchu a nechte zchladnout. Misku se žloutkovou pěnu přemístěte nad nebo do vodní lázně a šlehejte metlou, dokud pěna nezhouste (aby směs byla při zvednutí metly tužší a na povrchu zůstávaly "vrásky"). Nesmí se ale srazit! Poté pomalu, po lžičkách, přišlehávejte rozpuštené máslo. Pokud už je směs příliš řídká, s přiléváním přestaňte.

3. Omáčku dochuťte citrónovou šťávou tak, aby měla výrazný kyselý ocásek. Bohatě opepřete čerstvým mletým černým nebo citrónovým pepřem, a dosolte. Konzistence by měla být řidší než klasická majonéza, ale neměla by po talíří téct.

4. Na talíř narovnejte chřestové stonky a polijte omáčkou. Přikusujte čerstvé bílé pečivo.

Pozor na.
-holandskou omáčku komplet. Určitě si ji vyzkoušejte alespoň jednou nanečisto. Vlastně není "těžká", ale vyžaduje praxi. Jiné její varianty, např. s octem místo citrónu, nebo s bílým vínem, najdete na internetu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama