Tiramisu po domácku

16. ledna 2009 v 10:46 | Aňa |  Sladké
Tiramisu nemá s kuchařením dlouhého století vůbec co dělat. Bůhví, možná že v Itálii ho v té době už znali, ale k nám každopádně přispěchalo až s kulinářskými divy porevolučních dob. Pravé tiramisu vám v Praze udělají snad jen na třech, čtyřech místech, a já se ani nebudu pokoušet ho napodobovat. I proto, že doma nemám presovač na kávu, a kvalitní amaretto taky něco stojí. Varianta "po domácku" ale chutná také velmi dobře, a muž či host blazeovaně mávne rukou, i když to není 100% italiano.

Pro čtyři hosty, kteří už předtím pozřeli nějakou tu večeři/oběd, a chtějí jen malou sladkou tečku. Pozor, nutné dělat s předstihem - chladí se min. 4 hodiny!

2 žloutky, 1 bílek, 125g mascarpone, cca 20 cukrářských piškotů, 1 vrchovatá lžíce cukru krupice, malý šálek silné instantní nebo překapávané kávy, deci sherry nebo koňaku, pár kapek rumové esence, 30 ml smetany ke šlehání, 80 gr kvalitní hořké čokolády, dvě lžíce holandského kakaa.

1. Žloutky a bílky oddělte. Žloutky dejte do větší mísy, bílek do čisté nádoby se špetkou soli. Smetanu vlijte do malého hrnce a nalámejte do něj čokoládu. Pomalu zahřívejte. Připravte si kávu.

2. Žloutky s cukrem vyšlehejte do hustého krému, pak k čemu opatrně zatřete mascarpone. Vyšlehejte sníh a přidejte ho ke směsi v míse. Do talíře nebo široké misky vlijte kávu, do ní koňak nebo sherry a kapky rumové esence. Rozpouštějící se čokoládu pravidelně míchejte, ať je hladká.

3. Připravte si čtyři misky nebo širší skleničky, ze kterých pak budete i servírovat. Do kávovo-alkoholické směsi vždy na chvíli ponořte piškot tak, aby tam zajel celý, ale nepobyl dlouho (v žádném případě by neměl být rozmočený!). Naklaďte ho na dno misek tak, aby ho co nejvíc pokryl, ale dvě vrstvy na sebe nedávejte. Piškot klidně lámejte a zužitkujte i drť z pytlíku. Na piškotové patro nalijte lžíci rozpuštěné čokolády a na něj lžíci mascarponového krému. Bude se vám zdát tekutý, ale nebojte - stuhne. Takhle postupně naplňte všechny misky, skončete vrstvou krému.

4. Zakryjte potravinářskou fólií a dejte do chladničky aspoň na 4 hodiny (minimálně!).

5. Před servírováním postavte misky na nějakou podložku nebo do dřezu a velkoryse je poprašte kakaem tak, aby pokrylo celý vršek dezertu. Dobře to jde přes cedník. Když chcete dělat dojem, postavte na uhlazený vršek dezertu hvězdičku nebo jinou formičku na vykrajování lineckého cukroví a až potom prašte - zůstane nahoře krásně bíle nakreslená. Hračičkové nechť dozdobí meduňkou nebo kaki.

Pozor na.
-množství. Původně jsem tenhle rozpis dělala podle jiného podobného, ovšem pro šest osob. I po vydělení třemi toho pro dva bylo strašně moc. Pro čtyři tak akorát. Mascarponový krém vám možná zbyde - rozhodně se nesnažte jej do dezertu nacpat stůj co stůj! Jen vrstvu=lžíci, max dvě.
-sladkost. Takhle verze je tak středně sladká. Rozdíl udělá cukr zatřený do žloutků.
-alkohol. Do kávy se dá vlít samozřejmě i amaretto nebo jiný podobný likér. Výsledná chuť kávové směsi by měla být dosti alkoholická - piškoty totiž nasáknou jen málo a jejich alko-odér by se jinak vytratil.

M. říká.
"Chce to míň cukru a víc alkoholu." Ale pak se v půl jedné v noci vrátil od lednice s pusou od kakaa.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama