Lehká omeleta s houbami

2. listopadu 2008 v 19:01 | Erbenova Nevěsta |  Bezmasé a jiné
Suroviny jsou na jednu omeletu do středně velké pánve - postačí to buďto jednomu jako lehká večeře, anebo bude sloužit - pozor, děláno nadvakrát! - jako entrée bohatší hostiny pro čtyři přátelé. Omeleta je lehoučká a voňavá po houbách a kmínu.

Potřebovat budeme 2 velká vejce, štědrou hrst petrželky, hrst sušených hub předem aspoň tři hodiny namočených (zalíváme je horkou vodou!), zhruba tři až čtyři polévkové lžíce 12% smetany, drcený kmín, čtyři tenké plátky dobrého polotvrdého sýra, sůl, pepř.

1. Do hrnečku rozklepněte vejce, osolte větší špetkou soli, vsypte majoránku a vlijte smetanu. Všechno dohromady s láskou prošlehejte.

2. Namočené houby osolte a vodu slijte (anebo si ji nechte na druhý den do italského houbového rizota). Houby v ruce jemně vymačkejte. Na pánvi rozehřejte lžíci oleje a houby krátce orestujte, až se rozvoní. Zasypte je trochou kmína a promíchejte.

3. Vařečkou houby na pánvičce přibližně rovnoměrně rozmístěte. Vaječnou směs vlijte opatrně do pánve - ne jedním šplouchem (ten by vám houby odplavil na jednu stranu), ale spíše několika pomalými úlitbami. Do ještě syrové směsi na pánvi nasypte opět trochu kmínu. Smažte na středním nebo nižším plameni asi 3-4 minuty. Během přípravy od omelety neodcházejte, ale špachtlí ji ze strany posunujte a nahrnujte - odmění se vám "výškou", zarovnanými okraji a tím pádem i elegancí.

4. Omeleta se pravděpodobně nechce seshora zatáhnout. Vemte pokličku od hrnce, která je tak o dvě desetiny menší než průměr pánve a na omeletu ji posaďte tak, aby se jí nedotýkala, ale zároveň ji přiléhavě zakrývala. Nechte být asi minutu. Teď už by měl být povrch zatuhlý a jen mírně mokrý. Zarejdujte špachtlí pod omeletou, šetrně odlepte a překlopte na půl. Na horní polovinu naklaďte plátky sýra, přiklopte pokličkou a nechte být už jen chvilku, jen co se sýr napůl roztaví.

5. Servírujte co nejrychleji. Nutné je několikeré otočení mlýnkem na pepř nad lahodně vonícím omeletovým půlměsícem, možné je přikusovat čerstvý chléb nebo nějaké zelené štěstí typu polníčku nebo rukoly. Coby předkrm pro přátele servírujte každému omelety čtvrť.

Pozor na.
-připékání odspodu: Nevařte na vysoký plamen. Omeletu nedělejte dohromady déle než 10 minut, vysušila by se a připálila. Potenciálně nebezpečná vejce už budou dávno tepelně zpracovaná.
-nedopékání seshora: Kromě triku s pokličkou si hlavně na začátku, kdy je vršek ještě hodně tekutý, pomožte opatrným hloubením jamek nebo zářezů, kdy tekutá horní vrstva proteče na rozpálenou pánev a ztuhne. Nikdy to nedělejte nožem ani ničím ostrým, přijdete o pánev!

M. říká.
Na chlapa je to prý hodně jemné, ale pokud mu omeletu hodně opepříte, případně pokapete tabascem, a jídlo pojmete jen jako jeden ze dvou chodů, z nichž ten druhý bude onen vytoužený žaludeční sytič (steak apod.), sní to. Ideální jako lehká večeře pro osamělou hospodyni, anebo lunch, brunch a svačinauch.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama